Simon Beckett x 3

chemias szeptyzma zapisanewk

Simon Beckett
Chemia śmierci
Zapisane w kościach
Szepty zmarłych

Skoro już weszłam w tematykę zabójstw i śledztw, to pójdę za ciosem.
Książki dla wielbicieli  seriali kryminalnych zainteresowanych antropologią sądową. Znajdziecie tu opisy stadiów rozkładu zwłok i tego, jak zachowuje się ciało pod wpływem temperatur – nic dziwnego, skoro główny bohater jest wybitnym antropologiem sądowym uciekającym przed przeszłością.

Przyznam, że nie czytałam po kolei. Pierwszą część – Chemię śmierci – udało mi się pożyczyć jako ostatnią.
Czyta się świetnie, choć schemat zagadek jest podobny …

(Nie wiem czy powinnam zdradzać, ale to tylko konstrukcja powieści, a nie zdradzanie konkretów finału. Ci, co nie chcą wiedzieć, niech natychmiast przerwą czytanie.
JUŻ? MOGĘ?)

… po bardzo zajmującym zbieraniu dowodów i wyciąganiu wniosków, zwrotach akcji, gdy jesteśmy już bardzo zadowoleni z siebie i układanka pięknie nam pasuje, na samym finiszu okazuje się, że wnioski były może słuszne, ale sprawcą jest ktoś zupełnie niespodziewany.
Jasne, że tak jest zwykle w tego typu książkach, tyle że tu wcześniej naprawdę nie możemy się tego spodziewać, a rozwiązanie szokuje nas na samiuteńkim finiszu, pięć minut przed fanfarami.

Za pierwszym razem dałam się na to złapać, w kolejnych częściach już oczekiwałam, że poprawna analiza pociągnie za sobą zupełnie błędne wnioski, ale mimo to nigdy nie wytypowałam trafnie mordercy.
Czyli napisane dobrze i człowiek wsiąka, szkoda że tak szybko się to czyta. Każda z tych pozycji to wieczór i kawałek nocy, a potem faza zombie w pracy i piekące oko.
Całkiem subiektywnie powiem, że najbardziej przypadła mi do gustu część „Zapisane w kościach„.

Dobre w podróż, do odstresowania, chwilowego zapomnienia o świecie.

p.s. Wikipedia mi mówi, że to thrillery medyczne. Ja pozostanę przy określaniu tego kryminałem – zagadka, morderstwo, śledztwo – wszystko się zgadza :)

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *