Rybacy. Chigozie Obioma

chigozie-obioma-rybacy-wydawnictwo-literackiePo przeczytaniu książki Amerykaana Chimamandy Ngozi Adichie trafiłam na film, w którym autorka mówi o niebezpieczeństwie jednej historii, i który uświadomił mi, że mam taki właśnie jednostronny obraz Afryki. A do tego wszystkie jej kraje zlewają mi się w jedno. Dlatego tak bardzo ucieszyłam się, że przeczytałam Amerykaanę i zrozumiałam, że na tym moje budowanie szerszego obrazu państw afrykańskich nie powinno się zakończyć.

Zaczęłam wypatrywać książek nigeryjskich pisarzy i tak trafiłam na Rybaków. Starałam się nie czytać opisu na okładce i na nic się nie nastawiać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z czytania.

Ubolewam nad tym, że najlepiej czyta mi się historie, które są mi w jakiś sposób bliskie i dużo trudniej jest mi się wciągnąć nawet w dobrą historię, której nie sposób przenieść na inny grunt. I tu nawet nie chodzi o uniwersalność treści, ale raczej o bliskość bohatera.
Tymczasem Rybacy to historia nigeryjskiej rodziny z sześciorgiem dzieci, pisana z perspektywy jednego z czterech starszych synów. Sądziłam, że skoro nie odnajduję w tej opowieści niczego bliskiego i, co gorsza, jest to opowieść o codziennych wyprawach nad rzekę czterech chłopców, nie będzie to dla mnie porywająca lektura.

W trakcie lektury okazało się jednak, że to nie będzie opowieść o zabawach braci, tylko o powolnym rozpadzie rodziny. Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin wracając znad rzeki spotykają szaleńca uznawanego przez społeczność za proroka. Szalony Abulu przepowiada jednemu z braci śmierć. Ta przepowiednia pociągnie za sobą koszmarne konsekwencje i sprawi, że nic już nie będzie takie samo.

Rybacy to opowieść o tym, że niczego w życiu nie można do końca zaplanować, a zwłaszcza wymarzonej przyszłości naszych dzieci. To historia o tym jakie spustoszenie sieje lęk i jak wiele człowiek potrafi sobie wmówić. Opowieść o samospełniajacych się proroctwach, złych wyborach, pochopnych decyzjach i ich długotrwałych skutkach.
Ale też o braterstwie, sile więzów rodzinnych, zmuszających bohaterów do działań wbrew rozsądkowi. Książka o współczesnej Nigerii. Nigerii, w której dobrze się mają wierzenia w dawne bóstwa, mimo panowania chrześcijaństwa i islamu, w której jedne dzieci grają na konsoli, a inne biegają półnagie i zaniedbane po ulicach. Poznajemy Nigerię pełną korupcji, napadów i niebezpieczeństw, w której ludzie starają się żyć normalnie, kształcić dzieci i nie zostawać w tyle. Dla każdej z tych składowych – warto.

Chigozie Obioma
Rybacy
Wydawnictwo Literackie

Książkę przeczytałam dzięki księgarni

 TaniaKsiazka_logoMALE

,
6 comments on “Rybacy. Chigozie Obioma
  1. Dziękuję za ten wpis! Twojej opinii mogę zaufać i teraz już nie będę się wahała z zakupem „Rybaków”.

    Od siebie mogę Ci polecić książki kilku autorów z Nigerii, moich ulubionych: „Smakosz wina palmowego” Amosa Tutuoli (magiczny realizm, któremu uległ T.S. Eliot), „The Joys of Motherhood” Buchi Emechety (genialna i mocna feministyczna powieść) i „Wszystko rozpada się” Chinuy Achebe (chyba czołowa przedstawicielka literatury tego kraju). Jeśli zaś chodzi o Adichie – jej „Fioletowy hibiskus” – książka absolutnie cudowna, ciężka, przygnębiająca, ale wspaniale pokazuje przemiany ostatnich dekad i to, co pozostawił po sobie kolonializm.

  2. Ja na razie przeczytałam oprócz Amerykaany, Połówkę żółtego słońca Adichie i bardzo mi się podobały (Połówka bardziej) i teraz mam taki głód czytania rzeczy spoza tych naszych zwykłych ścieżek literackich. Tzn. dalej podoba mi się literatura amerykańska, angielska i polska, ale zobaczyłam, że za mało szans daję pozostałym, a oni naprawdę mają świetne rzeczy do zaoferowania.

  3. Ta książka jest na mojej liście do przeczytania. Temat niezwykle intrygujący i, z recenzji, które do tej pory miałam okazję czytać, wynika, że literacka realizacja też bardzo dobra. Cieszę się, że pisarze z tej części świata zyskują coraz większy rozgłos i dają nam możliwość nieco lepszego zrozumienia historii oraz mentalności regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *