Oczami psa. Dorota Sumińska

IMG_1438aDo „Świata według psa” podchodziłam trochę jak do jeża, ale otworzyłam w niedzielę wieczorem i… cóż, nie poszłam spać nim nie skończyłam. Nie wiem jak Dorota Sumińska to robi, ale jej książki poruszają bardzo czułe struny, równocześnie nie będąc łzawymi opowiastkami. Sądzę, że po prostu sama jest dobrym, wrażliwym, kochającym zwierzęta człowiekiem. Czuć to w każdym zdaniu.
Narratorem książki jest nie najmłodszy już jamnik, imieniem Bolek. Opowiada historię swojego życia, ale retrospekcja jest krótka. Bolek, jak każdy pies, żyje teraźniejszością, a teraźniejszość to – po niemiłych, ale i nie drastycznych okolicznościach – ciepły kąt u prawdziwego anioła w ludzkiej skórze.

Pani Irmina (ów anioł) ma serce do zwierząt, świetnie też „braci mniejszych” rozumie. „Świat według psa” to też historia samej Irminy i jej bliskich. To opowieść o naturze ludzkiej, dla której dojrzały pies ma sporo wyrozumiałości, ale i o zwierzęcym losie i psiej wrażliwości.
Nadal nic w moim rankingu nie pobiło „Autobiografii…”, ale Opowieść jamnika Bolka (taki podtytuł nosi „Świat według psa”) to absorbująca, dobra książka. Ciepło się robi na sercu.

 

Dorota Sumińska
Świat według psa
Opowieść jamnika Bolka
Wydawnictwo Literackie 2010
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *