Niechronologicznie. Zagubiłam tę notkę po drodze

1parnicTeodor Parnicki. Dzienniki z lat osiemdziesiątych.

Wydawnictwo Literackie 
I wydanie
oprawa twarda
stron 550
ISBN 978-83-08-04198-7

Kronika pracy twórczej. Przeważają tu sprawy związane z powstawaniem powieści. Parnicki skrupulatnie notuje ile stron napisał każdego dnia, wyciąga z tego nawet miesięczną średnią. Rozważa wątki swoich powieści i spisuje pomysły na następne. Walczy z nałogami (alkohol, nikotyna); zapisuje czy i ile pił konkretnego dnia, a nawet w jakich godzinach. 

Na początku irytowały mnie te zapiski, częste powtórzenia. Do znudzenia przepisywane: „nulla dies sine linea” (ani jeden dzień bez kreski) oraz teoria: „najlepiej pisze mi się w dniu, gdy nie piję, następującym bezpośrednio po dniu z piciem”.
Z czasem i kolejnymi stronami oswajałam jednak ten dziennik, wsiąkałam w życie tego starego człowieka (na początku dzienników jest już po siedemdziesiątce), obserwowałam jak się męczy, jak skreśla, wyrzuca całe rozdziały.

Obserwowałam też tę bardziej przyziemną część egzystencji pisarza.
Sprawy finansowe, rozliczenia podatkowe, odbieranie kartek na artykuły reglamentowane, przyjmowanie paczek z kawą zza granicy. Wizyty lekarskie, leczenie naświetlaniami, lektury które mu towarzyszą, postępujące problemy ze zdrowiem, drobiazgowo notowane telefony, listy, odwiedziny, prezenty, zapłacone rachunki, wpłacone na książeczkę PKO pieniądze…
Potem coraz więcej umierających znajomych, narastająca hipochondria, a równocześnie tyle jeszcze ciekawości, tyle lektur czytanych przy pomocy szkła powiększającego (wzrok!), tyle pomysłów na kolejne utwory.


Notatka z 05.12.1988 pisana ręką drugiej żony Parnickiego, Eleonory: „o godzinie 12.30 Teodor zmarł nagle w swoim fotelu” urywa to wszystko dramatycznie.
Przykro mi się kończyło tę lekturę.


(a po tym wszystkim, pierwszy tom dzienników Dąbrowskiej – przeczytałam już całe 5 – wydał mi się strasznie egzaltowany)

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *