Jak wyrobić kartę kierowcy? Sprawdzamy!

28 stycznia 2022 Autor admin Wyłączone

Karta kierowcy to dokument, który jest wymagany dla kierowców, którzy jeżdżą przy pomocy samochodów wyposażonych w tachograf cyfrowy. Są to na ogół pojazdy o masie całkowitej, przekraczającej 3,5 tony. Samo zdobycie karty kierowcy nie stanowi większego problemu. Należy jednak pamiętać, że otrzymana karta kierowcy jest na określony czas, przez co musimy regularnie składać kolejne wnioski o wydanie takowej karty. Poniżej opowiemy o tym, jak wygląda cały proces związany z kartą kierowcy. Zapraszamy!

Karta kierowcy – szczegóły

Po co właściwie jest karta kierowcy? W praktyce chodzi właśnie o tachograf cyfrowy, który rejestruje nasze przejazdy. Aby połączyć dane wraz z odpowiednią osobą, jest potrzebny niezbędny dokument i jest nim właśnie karta kierowcy. Warto pamiętać że rozporządzenie nie jest Polskie lecz Unijne, skutkiem czego karty kierowcy obowiązują we wszystkich Państwach należących do Unii Europejskiej.

Jak wyrobić kartę kierowcy – odpowiadamy

Jeśli chcemy podjąć się pracy związanej z naszym zawodem, musimy posiadać informację, jak wyrobić kartę kierowcy. Na całe szczęście proces jest bardzo prosty i ogranicza się do sporządzenia wniosku o taką kartę. Wniosek oczywiście musi złożyć sam zainteresowany kierowca. Jego pracodawca nie ma żadnego wpływu na kartę kierowcy (jedynie musi jej wymagać do rozpoczęcia pracy).

Co ciekawe, niektóre z firm posiadają politykę zwrotu kosztów za wykonanie karty kierowcy. Dzięki temu nie musimy martwić się kosztem wygenerowania dla nas karty pojazdu.

Jeśli zaś chodzi o miejsce, w którym wnioskujemy o kartę pojazdu, jest nim Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Tam też kierujemy się z wnioskiem, który możemy pobrać przez Internet i wypełnić w domu. 

Pamiętajmy także i o tym, aby podczas wnioskowania o kartę kierowcy mieć ze sobą dowód osobisty. Będzie on potrzebny w celu naszej weryfikacji.

Czas oczekiwania na nasz dokument to maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. Niemniej jednak, większość z nich jest gotowa w przeciągu 3 tygodni od złożenia wniosku.