Audiobooki, które warto dzieciom #1

SAM_2525Reuptake miał kiedyś blog o nazwie „można gościom”. Opisany jako: kiedy ugotujemy coś smacznego mówimy, że „można gościom”. ale potem łatwo zapominamy. ten blog jest po to, żebyśmy nie zapominali.
Gdy od czasu do czasu ktoś pyta, co fajnego można wybrać dziecku na prezent, zwykle zastygam z mało inteligentnym wyrazem twarzy, pilnując by przynajmniej nie rozdziawić ust. Będzie więc na moim blogu kategoria WARTO DZIECIOM, z niej czerpcie jak ze źródła mądrości, bo będą tu umieszczane rzeczy sprawdzone i przetestowane na dzieciach.

Mało mam czasu w dni powszednie i przynajmniej raz w tygodniu zdarza mi się zasypiać w ubraniu ze świeżo zaparzoną kawą nieopodal (kto nie zasnął w ubraniu ni razu, ten nie zazna słodyczy w niebie, czy jakoś tak), a uważam że dzieci powinny obcować ze słowem czytanym. Zwłaszcza na głos im czytanym. W związku z powyższym audiobooki i słuchowiska są dla nas wybawieniem.

A dzieci moje słuchają płyt gdy rysują, piszą, z klocków budują i przewalają się po swoim pokoju. No i przed zaśnięciem. Obowiązkowo. Nawet w te dni, gdy mam im siłę czytać, gdy kończę, płyta włączona być musi. Ponieważ dzieci dzielą pokój, a je z kolei dzieli lat sześć, słuchają wspólnie rzeczy specyficznych. Syn jest nieco poszkodowany i musi iść na ustępstwa, tak by słuchowiska nie były dla Małej za poważne czy straszne. Kiedy więc poprosił o audiobooka z mitologią, wybrałam wersję dla dzieci. Trudno. Dorosłą ma na półce, w wersji do czytania, dostępną gdy tylko zapragnie.

Co więc warto dzieciom? Czego słuchają moje? Co nadaje się dla mojej sześciolatki?

SAM_2466

1. Grzegorz Kasdepke „Mity greckie dla dzieci”, czyta Krzysztof Tyniec. Nasza Księgarnia

Młoda wieczorami, gdy wolałaby słuchać czegoś innego, stwierdza że są za straszne, bo pada słowo „krew”. W dzień włącza je sobie sama. Zresztą oboje uwielbiają mitologię grecką. Pamiętam taki wieczór:

Dzieci szykują się do spania.
– Tymek, poczytasz mi (tu matka strzyże uszami) jak Herkules musiał sprzątać stajnie? Proooszę
– Dobra, tylko znajdę tę książkę
Szuka. po chwili słyszę pełen uwielbienia głosik Toli:
– Mitologia!

SAM_2467

2. Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”, czyta Piotr Fronczewski. Biblioteka Akustyczna

Pana Kleksa dzieci lubią od dawna, a jeszcze w tym wykonaniu!

SAM_2464

3. Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku”, czyta Waldemar Barwiński. Nasza Księgarnia

Płyta chętnie włączana przez naszą sześciolatkę do zasypiania, ale nie dlatego że nudna. Po prostu nikt tam nie krzyczy, a wiersz przyjemnie do snu kołysze.

SAM_2463

4. Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”, słuchowisko dla dzieci. Siedmioróg

Nie nadaje się dla wszystkich uważających, że ich dzieci nie zrozumieją co to stalówka i do niczego im ta wiedza nie jest potrzebna. Moje dzieciaki lubią takie klimaty i Plastuś jest odsłuchiwany często.

SAM_2465

5. Gosta Knutsson „Przygody Filonka Bezogonka”, czyta Wojciech Żołądkowicz. Nasza Księgarnia

To było dla mnie zaskoczenie. Nie historia, podejrzewałam że ta się dziecku spodoba. No, a poza tym, w pewnym sensie klasyka. Wykonanie mnie zaskoczyło i reakcja córki na nie. Jakby to delikatnie powiedzieć… sposób w jaki ten tekst jest czytany jakoś mnie nie zachwyca. A nawet dostaję szczękościsku przy niektórych fragmentach. Na przykład pełnej żałości intonacji piosenki „czy widziałeś kotka, kotka bez ogonka…”. Brrr! Tymczasem dziecię audiobooka zaakceptowało bez mrugnięcia okiem i lubi.

SAM_2468

6. Bajki muzyczne „Ali Baba i czterdziestu rozbójników” i „Muchy Króla Apsika”. Polskie Nagrania Sp. z o.o.

Absolutny faworyt. Świetne wykonanie. W rolach głównych: Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna. Warto, po stokroć warto. Szkoda, że takie krótkie.

Zdarzyło się, że przychodziłam gasić dzieciom światło, a one siedziały na łóżkach i wygłupiały się odstawiając choreografię do piosenek. Tola uwielbia tę płytę.

SAM_2469

7. Bajka muzyczna „Ryży Placek i trzynastu zbójców”. Bajki – Grajki

Któregoś dnia przekopywałam allegro w poszukiwaniu słuchowiska „W Karzełkowie wielka susza”. Wstyd się przyznać, szukałam dla siebie, bo było to jedyne słuchowisko na kasecie jakie miałam jako dziecko i do dziś znam całe na pamięć. Fajna obsada, między innymi Bohdan Smoleń. Warto. Tej części Karzełkowa nie znalazłam niestety, ale za to trafiłam na bajkę, o której istnieniu kompletnie zapomniałam. Nie wiem jak mogłam zapomnieć! Ryżego Placka słuchałam przecież całe wieczory jeszcze z płyt winylowych. Uwielbiałam wszystkich wykonawców, doskonale zagrane postaci portowych cwaniaczków. Majstersztyk!

Oczywiście musiałam kupić. Nadal mi się podoba. Dzieciakom też.

Nie polecam jednak dzieciom strachliwym (bardzo sugestywnie przedstawione czarne charaktery, świetnie zagrane postaci rzezimieszków straszących innych utopieniem w Motławie) no i nie nadaje się do usypiania (piski, odgłosy walki, krzyki). To opowieść do słuchania w dzień.

SAM_2470

Wewnątrz czekała mnie niespodzianka – tak właśnie wyglądała okładka płyty winylowej, którą miałam w dzieciństwie. W zasadzie dwóch, bo bajka była wydana na dwóch małych płytach. W środku opakowania ilustracje miały niebieskie tło, z tego co pamiętam. Szkoda, że tego już na współczesnym obrazku nie widać.

Przypuszczam, że półka z audiobookami będzie się dzieciom rozrastać, a mi jeszcze długo nie zabraknie pozycji do polecania.

W każdym razie WARTO DZIECIOM. TAKŻE NA ŚWIĘTA.

9 Comments

 1. Amparo Reply

  Nie przekonały mnie dotychczasowe kontakty z twórczością Kasdepke, więc o jego mitach nawet nie myślałam. Ale skoro polecasz, hmmmm, hmmm…

  1. zakurzona Post author Reply

   Ja całych nie przesłuchałam i nie analizowałam merytorycznie. Dzieci słuchały wielokrotnie i lubią, a wychodzę z założenia, że to im ma się podobać.

 2. prowincjonalna nauczycielka Reply

  „W Karzełkowie…” też słuchałam. Ciekawe, czy gdzieś jednak można to znaleźć:-)

  1. zakurzona Post author Reply

   W Karzełkowie, historia o jakiejś zagubionej czapeczce z podobną obsadą, jest dostępna. Tej części o suszy nie mogę znaleźć :(

  1. zakurzona Post author Reply

   podrzucisz mi w wolnej chwili jakieś linki, żebym wiedziała w jakim wykonaniu? (bo o audiobookach mówisz?) przyda mi się na przyszłość :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *